wtorek, 24 maja 2022

Przy figowej plażyWiosna to chyba najlepszy czas na odwiedziny na Cyprze. Zawsze jest tu przyjemnie, ale wiosną, podobnie jak wczesną jesienią, nie grzeje do przesady – jak w lipcu i sierpniu – nie ma tłumów i ceny w wielu miejscach przystępniejsze. A na zwiedzanie to czas optymalny, choć i na plaży można się zrelaksować.


Cypr południowy, to wybitnie turystyczna destynacja, zwłaszcza jej nadmorskie obszary. Co krok napotkacie iście rajskie plaże, ale i znakomite zabytki. Główne ośrodki turystyczne i towarzyszące im atrakcje Cypru greckiego, to m.in. Limassol i plaże nad zatoką Akrotiri. W pobliżu znajduje się port wenecki, Curium z amfiteatrem grecko-rzymskim, świątynia Apolla, łaźnie (mozaiki z IV-V w. i bazyliką z V wieku) i joannicki zamek-twierdza Kolosi z XV w.  Dalej Larnaka wraz z plażą nad zatoką Larnaki.


Następnie Pafos (polecamy Venus Beach Hotel) i fenickie kamienne "królewskie grobowce", rzymskie fortyfikacje i wille z pięknymi mozaikami, rzymskie kolumny, z których jedna posłużyła za miejsce biczowania św. Pawła, bizantyńska bazylika Św. Kyriaki Chryssopolitissa. Na zachód i wschód od Pafos znajdują się plaże i rzymskie ruiny.

odwiedziny na cyprze
Bardzo popularne jest Ayia Napa – w rejonie Paralimni – a to ze względu na największą ilość piaszczystych plaż na Cyprze, ze słynną Nissi Beach. Ale i tu zobaczymy również ruiny zamków krzyżowców, wenecką twierdzę oraz port (Ajos Napi) i meczety. Ośrodkiem turystycznym jest również Polis z plażami nad zatoką Chrysokous.

Bogactwo zabytków, opcji zwiedzania, uprawniania sportów - szczególnie wodnych – i spędzania wolnego czasu w ogóle, jest oczywiście większe, a to tylko najbardziej reprezentatywne przykłady.


Coś trzeba wybrać


Możliwości, jak widać, tu wiele i pewnie jeszcze nieraz wyspę odwiedzimy. Skoncentrujmy się więc tym razem na jakimś rejonie, bo w dwa tygodnie wziyty na Cyprze i tak całości wyspy nie „obskoczymy”. Załóżmy więc, że wypoczywamy w znanym, choć nie zatłoczonym o tej porze roku resorcie Protaras.

_______________________________

_______________________________

 Proponujemy go na początek dlatego, bo tutaj można znaleźć bardzo przystępne cenowo oferty. Zwłaszcza jak na Cypr, który supertani nie jest. Korzystając z wyszukiwarki na stronie www.travelpol.co.uk możecie zabukować wczasy bed&breakfast poza wysokim sezonem już za nieco ponad 400 funtów na dwa tygodnie, bądź ok. 500 funtów half board.

Protaras skorzystało wiele na bliskim sąsiedztwie słynnego Ayia Napa i samo wyrosło na spory i znany kurort. Nie brak tu hoteli, mniejszych willi, restauracji, klubów, barów i wszystkiego czego potrzeba współczesnemu turyście. Mimo to miejscowość jest uznawana za cichszą od Ayia Napa,  a nawet bardziej nadającą się na wakacje rodzinne. Dlatego właśnie Wam ją proponujemy. Rejon może pochwalić się urokliwymi, piaszczystymi plażami, które oblewają krystaliczne morskie wody.

popularne plaże na cyprze
Najbardziej znaną z tutejszych plaż jest Fig Tree Bay. Nazwa pochodzi oczywiście od rośliny, którą spotkać można w pobliżu. Plaża uznawana jest jedną z najlepszych na całej wyspie. Dlatego i na niej spotkacie najwięcej turystów, zwłaszcza w szczycie sezonu. Tu skupiły się też hotele, punkty zbiorowego żywienia i placówki handlowe. 

Co najważniejsze morze tu stosunkowo płytkie i nadaje się dla najmłodszych plażowiczów. Kilkaset metrów od brzegu znajduje się skalista wysepka, do której można dopłynąć.

Nie brak tu wszelkiego typu rozrywek typowych dla takich miejsc, jak: parasailing, water skiing, jet skiing i różnego typu przekażdżek na dmuchanych „pojazdach”. Plaża jest strzeżona.


Wycieczka na potwora


Ale od poziomu plaży można się nieco oderwać i nie mamy tu na myśli paralotni. Wspinając się kilakaset stopni do Profitis Ilias Church zobaczymy wspaniałe widoki na miasto i zatokę. Gotowi na piesze wędrówki mogą pójść dalej do Cape Greco znane także jako Cavo Greco. To ostry klif będący południową granicą Famagusta Bay. Ze względu na swój wygląd i widoki na morze, to miejsce popularne wśród turystów. To również rezerwat przyrody. Według legend, tu gdzieś zamieszkuje „Morski Potwór z Ayia Napa”, po grecku „To Filiko Teras”. Widziano go tu rzekomo nieraz, od czasów starożytności, a to w postaci węża morskiego, a to krokodyla, a to jeszcze czego inego. Nie jest groźny, ale rwie sieci. Niektórzy organizują wycieczki, których jednym z punktów programu jest próba wypatrzenia potwora... 


Hotele przy pięknych plażach


Ci zaś, którzy pozostaną w Protaras, patrząc z góry na port, niech wspomną, że i to miejsce może mieć długą, choć bardziej realistyczną historię. W starożytności mieściło państwo-miasto Leukolla. To do jego portu schronił się Demetriusz Poliorketes w roku 306 p.n.e. w oczekiwaniu na Ptolemeusza, jednego ze spadkobierców Aleksandra Wielkiego. Doszło do bitwy, w wyniku której Ptolemeusz został pokonany i musiał opuścić Cypr na rzecz Demetriusza.

odwiedziny na cyprze
Później miejsce na długo zniknęło z kart dziejów, w okolicy stały tylko liczne młyny wiatrowe, z których do dziś słynie. Rozwój zaczął się w latach 80-tych ub. wieku i po jakimś czasie wyrosło na resort konkurujący z Ayia Napa, choć bardziej wysublimowany. Jednak wielkich hoteli tu nie brakuje i są one nastawione na to, aby spełnić każdą zachciankę gości. Baseny to w ich ofercie oczywistość, ale poza tym oferują korty, siłownie, spa, usługi babysitting, fryzjerów itp. itd.

No ale hotele, to rzecz wtórna. Są tu dlatego, że region słynie z doskonałych plaż. Poza wspomnianą Fig Tree, jeżeli np. lubicie nurkowanie z rurką warto wybrać się Skoutari Beach, jeżeli chcecie spokoju i płytkiej wody, to na Kapparis, Konnos albo Sirena. Do tego są jeszcze oczywiście Protaras Beach, Pernera, Louma, Green Bay. Ale oprócz plaży, warte zobaczenia na wybrzeżu są jaskinie i inne formacje skalne. Tak więc zabierzcie ze sobą nie tylko ręcznik plażowy, ale i aparat fotograficzny, czy maskę z rurką. Zajęcia nie zabraknie!

No a jakby znudziło się nad morzem, to można wybrać się do położonego w stronę Paralimni niewielkiego oceanarium. Tu uwagę zwraca ekspozycja krokodyli z tymi nilowymi, nowogwinejskimi i kajmanami włącznie; do tego dom pingwinów i samo akwarium, a w nim ok. 400 gatunków podmorskich stworzeń.


Uprzednio pisaliśmy o wakacjach na wyspie HvarBrak komentarzy:

Prześlij komentarz